List of WAMC Certified Teachers (8/1/18)
If you believe that your name has been deleted in error or that your name should appear on this list, please contact Ron Noble at Rnoble@wa-appliedmath.org "


First Last - School
Kyle Acord - Liberty Bell High
Marcos Ahumada - West Valley High
Sandy Aitken - Cedarcrest High
Ryan Alexander - Eisenhower High
Vaughn Anderson - Lewis and Clark
Dani Andrews - Puyallup
Rob Ashler - Wishkah Valley
Julie Ausen - Mt. Rainier
Ken Baker - Henry Foss
Duane Barnhart - Central Valley High
Albert Bass - Toppenish High
Katie Batts - Chief Sealth
Ron Beard - Central Valley High
Robert Bender - Puyallup High
Susan Bettinger - Quilcene High
Michael Bettinson - Mary Walker High
Christopher Beyrouty - Wapato High
Kerri Bird - KiBi High
Joani Bishop - Academy of Citzenship
Myles Blakeney - YV-TECH
Suzanne Blom - Hoquiam High
Per Lars Blomgren - Vashon Island
Mark Bloom - Eastmont High
Tiffany Bogle - Deer Park High
Rhonda Bond - Harbor High
Frank Brandt - Wenatchee High
Lisa Brannan - Middle College High
Scott Branson - Prescott High
Jennifer Bressert - South Kitsap
Jacqueline Brewster - Pasco High
Kathy Briscoe - Cedarcrest High
Lonny Brown - Moses Lake
Loren Brown - Wenatchee High
Jeff Bruce - North Mason High
Richard Burleson - Washington Youth Academy
Chad Burns - Ferris High
Wanda Cadwallader - Kennewick High
Matt Chase - Camas High
Jonathan Clark - Hazen High
William Clifton - Quincy High
Craig Coleman - Tir-Tech Skills Center
Leslie Collins - Cedarcrest High
Doug Comsia - Retired
Denise Copeland - YV Technical
Chicquita Crews - Stadium High
Tom Crook - Burlington-Edison
Renee Crow - Lake Washington High School
Arlene Crum - Emerald High
Marcia Dempsey - Skykomish
Dana DePaulo - Dayton High
Tina Deveny - Renton High
David DeVoe - Curlew
Deann Dige - Kentlake
Shannon Doran - Roger's High
Matthew Duerre - Kent-Meridian
Thomas Duncanson - Graham-Kapowsin High
Yvonne Dunn - Middle College High
Rachael Elder - Fife High
Steve Eliason - Black Hills High
Alec Elliott - Puyallup
John Ellsworth - Wahluke High
Jacob Elstein - Clover Park
Vickie Eneas - White Swan High School
Kevin Enzminger - White Swan High
Laura Ercolano - Middle College High
Roxanne Eslick - Colville High School
Courtney Faggan - Middle College High School
Doug Fassler - Prosser High
Scott Feil - Wenatchee High
Chad Felgar - South Whidbey
Rick Feller - Quincy High
Mawiayah Fields - South Shore PK-8
Angela Fife - Selah High
Rusty Finch - Cashmere High School
Reva Fowler - Shelton High
Paulette Frank - Cats Academy, Toppenish
Jacob Fullington - Shelton High
Dan Garcia - YV Technical
Ellen Garr - Panorama High
Hector Garza - Wapato High
Judy Gill - PS Skills Center
Josh Golob - Granger
Kevin Grayum - Rainier Beach High
Peter Greene - Inchelium
Oscar Grove - Republic
John Grubbs - Lynden High
Tor Hagen - Walker HS
Steve Haggerty - Olympic High
Bill Haley - Quileute High School
Kirk Hamilton - Burlington-Edison
Mark Harris - Walker High
Kathey Hatfield - Chiawana High
Peter Hefty - Stahl Jr. High
Shauna Heilman - Eisenhower High
Shawn Hendricks - Friday Harbor High
Paul Hill - Emerald Ridge
Seth Hodges - Adna Middle School
Troy Holman - Rochester High
Stephanie Holubowski - Rogers High
Bob Horton - Emerald Ridge
Christi Horton - Emerald Ridge
John Hubbard - Sultan High
Claus Joens - Concrete
Brad Johnson - Snohomish High
Nan Johnson - Todd Beamer High
Len Kelly - Ed. Opport. Center
John Kinney - Selkirk
Bennett Kling - WELS/CHOICE
Mary Jo Koch - Emerald Ridge
Kurt Krauth - East Valley High
Paul Kroon - Mount Rainer
Tom Lafrenz - Forks High
Patrick Lamb - Global Connections High
Casey Lange - Puyallup High School
Lee Largent - Lake Roosevelt High
Paul Lee - Hazen High
Martina Leonard - Emerald Ridge
Peter Liljengren - Peninsula
Thomas Lillard - Davis High
Michele Livernash - Rogers High
Brian Long - Sultan High
Dana Lybeck - Davis High
John Lybecker - Rainier
Eva Lynn - Battle Ground High
Bernard Ma - Walla Walla High
Josh MacCracken - OSA
Lisa Mack - Centralia High
Fletcher Mann - Tenino High
Isael Marines - Stanton Academy
Chris McCallum - On Track Academy
Bruce McFadden - WF West High
Cynthia McHugh - Trentwood/Trent/CCS
Mitch McNeill - Medical Lake
Samuel "Oliver" McNeill - Sumner High
Rick Mead - Medical Lake High School
Kathy Moore - None
Maureen Moore - Spokane Valley High
Bryan Mossberg - Glacier Park High
Haley Naboychik - Excel AH High
Chris Names - Seattle Skills Center
Chris Nelson - Challenger High
Connie Nelson - Consultant
Creed Nelson - Lindberg High
Greg Nelson - Naselle High
Mike Nelson - Ellensburg High
Lili Newman - South Bend High
Chuck Nichols - Marysville
Ronald Noble - Retired
Carl Nyberg - White River
Tammi O'Brian - Entiat High
Don O'Brien - Washougal High
Terry Olson - Walla Walla
Jacqueline Palumbo - East Farms STEAM Magnet
Lauren Park - Walker High
Eric Paul - Emerald Ridge
Daniil Perebeynos - Rogers High
Lexie Pettersen - Emerald Ridge
Phung Pham - YV-TECH
Greg Phillips - Todd Beamer High
Terri Phillips - Stanton Academy
Ryan Pilkington - Tonasket High
Jennifer Plannellas - Orting
John Platter - Liberty High
Bruce Pocklington - Adna High
Jennifer Pooley - Orting High School
Paul Quick - Walla Walla High
Adam Rathjen - Davis
Bill Razey - Yakima Nation Tribal School
Dorothy Records - PACE Alternative
Daniel Reddin - Wilson High
Yattah Reed - Federal Way High
Rodger Reid - Retired
David Richards - Fort Vancover HS
Bill Richardson - Bremerton
Jennifer Riepl - Chief Leschi
Russell Rosco - Brewster High
James Sandefur - Harrison Prep
Brynne Saskor - Shorecrest High
Suzanne Satterlee - TBA
Nick Schugert - Warden High
Susan Sears - Mason High School
Chris Shepard - Cascadia Tech
Nicole Simek - Washougal
Kealey Sitler - Camas High
Tom Skok - Jenkins High
Timothy Slater - Jenkins High
Sara Sly - Curlew Job Corp
Kelsey Smersh - Skyline High
Mitch Smith - Centralia High
Randy Smith - Omak High
Sandi Smith - New Horizons High
Darren Snyder - Deer Park High
Timothy Sorensen - Prosser High School
Judy Spawn - Cle Elum-Roslyn
Mitchell Stanberry - Royal High School
Emily Stephensen - Puyallup
Genie Storvick - Decatur
Gabriel Stotz - Eisenhower High
Courtney Strash - Middle College High School
Carolyn Sturges - Three Rivers Homelink
Kim Sweet - Akula Elitnaurvik
Darren Sylte - Marysville
Nicole Talbert - InTech
Ann Taylor - Willapa Valley High School
Brian Taylor - Centralia High
Richard Taylor - Olympic Middle Sch.
Seth Thomas - Cedar Crest High
Tami Thueringer - Colville High School
Bonnie Tidwell - Lincoln
Allan Tifft - Sumner
Kari Toms - Elma High
Ted Torzewski - Inchelium
Catherine Ventura (Bennett) - Walker High School
Kent Victor - Lynden High
Matt Wallblom - Deer Park High
William Walter - Firwood Secondary
Karen Walters - Central Valley High
Lorretta Wantanabe - Kent Ridge High
Jim Washington - Central Kitsap
Traci Washington - Puget Sound Skill Center
Joel Wasson - Burlington-Edison
Christie Waters (Ostbye) - Roger's High
Ryan Watson - Eisenhower High
Jennifer Watts - Riverside High
Michael Werner - High Tech High
Randy Wheeler - Wapato High
Jim White - Curlew Job Corp
Teresa Whittall - Liberty High
Lisa Williksen - East Valley WAAT
Brian Wilson - Wahluke High School
Sherri Wilson - Battle Ground High
Gordon Winter - Clovr Park High
Jim Wood - Freeman
Christina Wright - Nova
Jeremy Wright - Shelton High
John Wright - Chief Sealth
Michael Yousoofian - New Start (Odyssey)
Jamie Zeller - West Valley High