List of WAMC Certified Teachers (11/19/19)
If you believe that your name has been deleted in error or that your name should appear on this list, please contact Ron Noble at Rnoble@wa-appliedmath.org "


First Last - School
Marcos Ahumada - West Valley High- Spokane
Sandy Aitken - Cedarcrest High
Nathan Alanko - Discovery High
Ryan Alexander - Eisenhower High
Dani Andrews - Puyallup High
Julie Ausen - Mt. Rainier High School
Ken Baker - Henry Foss
Robin Barcenas - Mabton Jr. Sr. High
Katie Batts - Chief Sealth
Ron Beard - Riverside High School
Susan Bettinger - Quilcene High
Michael Bettinson - Mary Walker High
Christopher Beyrouty - Wapato High
Kerri Bird - KiBi High
Kristy Bishop - Moses Lake
Suzanne Blom - Hoquiam High
Per Lars Blomgren - Vashon Island
Mark Bloom - Eastmont High
Tiffany Bogle - Deer Park High
Rhonda Bond - Harbor High
Frank Brandt - West Side High
Lisa Brannan - Middle College High
Scott Branson - Prescott High
Jennifer Bressert - South Kitsap High
Jacqueline Brewster - Pasco High
Kathy Briscoe - Cedarcrest High
Lonny Brown - Moses Lake
Jeff Bruce - North Mason High
Richard Burleson - Washington Youth Academy
Rob Burns - Wishkah Valley
Ryan Burtchett - Tekoa Jr/Sr. High
Wanda Cadwallader - Legacy High School
Rick Chance - Kentlake
Matt Chase - Camas High
Kristin Ciolli - Walker High
William Clifton - Quincy High
Suzanne Close - Hood Canal
Craig Coleman - Tri-Tech Skills Center
Doug Comsia - Retired
Jay Connolly - Interagency Academy
Dusti Crenshaw - Touchet Mid/High Sch.
Chicquita Crews - Stadium High
Arlene Crum - OSPI Math Specialist
Marcia Dempsey - Skykomish
Tina Deveny - Renton High
David DeVoe - Wishram
Shannon Doran - Roger's High
Nancy Duncan - Hudson Bay High
Thomas Duncanson - Graham-Kapowsin High
Yvonne Dunn - Middle College High
Rachael Elder - Fife High
Alec Elliott - Puyallup
John Ellsworth - Wahluke High
Vickie Eneas - White Swan High School
Kevin Enzminger - Retired
Lura Ercolano - Middle College High
Roxanne Eslick - Colville High School
Doug Fassler - Prosser High
Scott Feil - Wenatchee High
Rick Feller - Quincy High
Patrick Ferry - East Valley High
Mawiayah Fields - South Shore PK-8
Angela Fife - Selah High
Lori Finn - Walla Walla High
Reva Fowler - Shelton High
Antoinette Fox - Issaquah High
Paulette Frank - CATS Academy
Jacob Fullington - Shelton High
Dan Garcia - YV Tech
Ellen Garr - Panorama High
Hector Garza - Wapato High
Judy Gill - SeaTac OSC
Josh Golob - Granger
Lynn Goralski - Emerald Ridge High
Oscar Grove - Republic High
Erik Gunderson - Fort Vancouver
Tor Hagen - Walker HS
Steve Haggerty - Olympic High
Bill Haley - Quileute High
Kirk Hamilton - Burlington-Edison
Myron Hamilton - Kittitas Secondary
Kathey Hatfield - Chiawana High
Peter Hefty - Stahl Jr. High
Shauna Heilman - Eisenhower High
David Heinen - Republic High
Shawn Hendricks - Friday Harbor High
Jimmy Hill - Walla Walla High
Paul Hill - Rogers High
Seth Hodges - Adna Middle School
Stephanie Holubowski - Rogers High
Bob Horton - Emerald Ridge
John Hubbard - Sultan High
Claus Joens - Concrete
Brad Johnson - Snohomish High
Nan Johnson - Todd Beamer High
Lincoln Kelley - Oak Harbor High
Len Kelly - Ed. Opport. Center
Bennett Kling - WELS/CHOICE
Mary Jo Koch - Emerald Ridge
Kurt Krauth - East Valley High
Paul Kroon - West Auburn High School
Tom Lafrenz - Forks High
Patrick Lamb - Global Connections High
Peter Liljengren - Peninsula
Michele Livernash - Rogers High
Brian Long - Dir. of College & Readiness
Dana Lybeck - Davis High
John Lybecker - Rainier
Bernard Ma - Walla Walla High
Lisa Mack - Centralia High
Fletcher Mann - Tenino High
Brent Mansell - Washougal High
Isael Marines - Stanton Academy
Ken Marmion - Timberline High
Mario Martinez - Chief Sealth Int. HS
Theresa McElrath - Eisenhower
Mitchell McNeill - Medical Lake - Alt.
Samuel "Oliver" McNeill - Sumner High
Rick Mead - Medical Lake Alt
Heidi Melcher - Moses Lake High
Kathy Moore - YV-Tech
Maureen Moore - Spokane Valley High
Kari Morgan - Harbor High
Bryan Mossberg - Glacier Park High
Haley Naboychik - Excel AH High
Chris Names - Seattle Skills Center
Connie Nelson - Consultant
Greg Nelson - Naselle High
Mike Nelson - Ellensburg High
Lili Newman - South Bend
Chuck Nichols - Maryville-Pilchuck
Ronald Noble - Retired
Carl Nyberg - White River
Don O'Brien - Washougal High
Tammi O'Brian - Entiat High
Jacqueline Palumbo - East Farms STEAM Magnet
Lauren Park - Walker High
Eric Paul - Emerald Ridge
Daniil Perebeynos - Rogers High
Pamela Perez - Toppenish High
Penelopy Perkins - Hazen High
Phung Pham - YV-TECH
Terri Phillips - Stanton Academy
Ryan Pilkington - Tonasket High
Jennifer Plannellas - Orting
John Platter - Liberty High
Bruce Pocklington - Adna High
Paul Quick - Omak High
Adam Rathjen - Davis
Julie Rambow - Ferrucci Junior High
Roger Rangel - Toppenish High
Bill Razey - Yakima Nation Tribal School
Dorothy Records - PACE Alternative
Rodger Reid - Retired
David Richards - Fort Vancover HS
Bill Richardson - West Sound Tech
Russell Rosco - Brewster High
James Sandefur - Retired
Valerie Sandell - West Hills STEM
Brynne Saskor - Shorecrest High
Nick Schubert - Warden High
Susan Sears - Mason High School
Brian Seelye - Mountain View
Matt Setter - Highline High School
Howard Kerry Shafer - WF West High
Chris Shepard - Hockinson High
Nicole Simek - Washougal
Kealey Sitler - Camas High
Tom Skok - Jenkins High
Timothy Slater - Chewelah High
Sara Sly - Curlew Job Corp
Kelsey Smersh - Skyline High
Mitch Smith - Centralia High
Randall Smith - WF West High
Randy Smith - Omak High
Sandi Smith - Retired
Darren Snyder - Deer Park High
David Soelling - Aces
Mitchell Stanberry - Warden High
Emily Stephensen - Puyallup High
Gabriel Stotz - Lewis and Clark Mid.Sch
Courtney Strash - Middle College High School
Kim Sweet - Akula Elitnaurvik, Alaska
Darren Sylte - Marysville
Nicole Talbert - InTech
Ann Taylor - Willapa Valley High School
Brian Taylor - Centralia High
Brian Tervo - Puyallup High
Seth Thomas - Cedar Crest High
Tami Burns (Thueringer) - Colville High Sch.
Bonnie Tidwell - Skills Center, Wilson Pacific
Allan Tifft - Sumner
Kari Toms - Elma High
Ted Torzewski - Inchelum
Catherine Ventura (Bennett) - Walker High School
Kent Victor - Lynden High
Matt Wallblom - Deer Park High
Traci Washington - New Start High
Joel Wasson - Burlington-Edison
Christi Waters - Rogers High
Ryan Watson - Eisenhower
Jennifer Watts - Riverside High
Michael Werner - High tech High
Randy Wheeler - Wapato High School
Jim White - Curlew Job Corp
Teresa Whittall - Liberty High
Lisa Williksen - East Valley High
Brian Wilson - Wahluke High School
Sherri Wilson - Battle Ground High
Gordon Winter - Clover Park High
Eva Lynn Woelfel - Battle Ground High
Jim Wood - Freeman
Christina Wright - Nova
Jeremy Wright - Shelton High
John Wright - Chief Sealth
Jamie Zeller - West Valley High